wtorek Styczeń 16th 2018

Co to znaczy nowoczesne okno?

0 Flares Twitter 0 Facebook 0 0 Flares ×

okna bielskoOkno nowoczesne, to przede wszystkim okno energooszczędne. Na czym konkretnie to polega? Otóż, zadaniem okna energooszczędnego jest przede wszystkim ochrona mieszkania przed utratą ciepła w sezonie grzewczym, co wiąże się z niższymi kosztami ogrzewania. Dodatkowo okna energooszczędne powinny też czerpać ciepło z zewnątrz.

Pierwszym czynnikiem, który należy sprawdzić, chcąc wiedzieć, czy okno będzie zapobiegać utracie ciepła, jest wartość współczynnika przenikania ciepła U. Zazwyczaj wynosi on 1,5 W/m2K. Do nowoczesnych domów, jak na przykład domy pasywne poleca się okna o znacznie niższym współczynniku przenikania ciepła.

Producenci, aby zaniżyć współczynnik przenikania ciepła, wciąż szukają nowoczesnych rozwiązań. Obecnie w standardzie są okna, składające się z pakietu dwuszybowego, a przestrzeń między szybami wypełnia się gazem o właściwościach termoizolacyjnych – na przykład argonem. Istnieje także możliwość zakupu okien trzyszybowych – w tym wypadku współczynnik U, będzie różnił się w zależności od tego, ile będzie wynosić przestrzeń między szybami. Zazwyczaj przestrzeń ta wynosi 12 lub 16 mm. Przy większej przestrzeni współczynnik U będzie niższy.

Do nowoczesnych okien warto dobrać odpowiednie profile – do wyboru mamy profile aluminiowe, drewniane oraz najbardziej popularne profile PVC. Ich komorowa budowa przyczynia się do zwiększenia termoizolacji, poza tym nie wymagają żadnych zabiegów pielęgnacyjnych, oprócz oczywiście przemycia – od czasu do czasu. Profile drewniane są droższe i należy zadbać o konserwację przynajmniej raz na pięć lat. To czy mają wpływ na termoizolację zależy od doboru drewna – zazwyczaj używa się sosnowego. Jednak okna drewniane prezentują się pięknie – pod względem estetyki wygrywają z profilami PVC. Profile aluminiowe są najdroższe ze wszystkich, dlatego nie są chętnie kupowane w Polsce. Dają one możliwość budowy o wiele większych przestrzeni szklanych, dlatego wykorzystywane są, na przykład do domów wielorodzinnych.

Okna wymienić można zawsze, jednak najprościej jest zamontować odpowiednie okna już na etapie budowy domu: okna bielsko-biała

O właściwościach nowoczesnych okien pisaliśmy tutaj: link do artykułu na blogu aRtrolla o włamaniach – zapraszamy do lektury!

Print Friendly

Komentuj