wtorek Styczeń 16th 2018

Czyste okna – szybko i skutecznie

0 Flares Twitter 0 Facebook 0 0 Flares ×

mycie okienW dzisiejszym wpisie odbiegniemy troszeczkę od mocno technicznych spraw, by zając się czymś bardziej prozaicznym, a jednak bardzo ważnym w życiu codziennym. Mycie okien – to czynność zazwyczaj nie lubiana, jednak z pewnością każdy chce mieć okna czyste i przejrzyste, by światło zewnętrzne ładnie oświetlało wnętrze, a także, by móc z czystym sumieniem zaprosić gości do mieszkania. Koleżanka z naszej firmy zrobiła mini wywiad wśród naszych klientów z Bielska-Białej i okolic. Wypytała ich o sposoby na mycie okien – okazało się, ze jest ich wiele, od tak zwanych „babcinych” po standardowe.

Oto najważniejsza zasada przy myciu okien:

Pierwsza i najważniejsza ze wszystkich zasada, którą praktycznie każdy zna – nie myj okna w pełnym słońcu – okno wtedy zbyt szybko wysycha i pozostają smugi. Naprawdę szkoda zachodu. Jeżeli jest lato a dni nie zapowiadają się pochmurne, to lepiej po prostu raz się poświęcić i wstać o wiele wcześniej, albo po prostu poczekać do wieczora, aż słońce zajdzie.

Standardowy sposób mycia okien to:

1. Zdjąć wszystkie firanki i zasłony lub rolety
2. Wyczyścić ramę okna szmatką z mikrofibry
3. Przemyć szybę z dwóch stron również szmatką z mikrofibry
4. Szybę popsikać płynem do mycia szyb i wytrzeć za pomocą ręcznika papierowego do sucha. Ważne by ruchy były proste – albo poziome, albo pionowe – nie wycieramy okna ruchem okrężnym.
5. Założyć świeże firanki i zasłonki

Gdyby jednak okazało się, ze powyższe metody nie wykazują skuteczności, lub detergent który kupiliśmy do okna jest niskiej jakości i nie myje dokładnie powierzchni, warto skorzystać z „babcinych” sposobów – z pewnością skutecznych. Oto one:

  • Zamiast detergentu, użyj ciepłej wody z sodą oczyszczoną w proporcji dwie łyżeczki na litr.
  • Nasącz szmatkę do przecierania szyb spirytusem denaturowanym, przetrzyj nią szyby, a następnie wytrzyj rajstopami elastycznymi.
  • Wodę zamiast z sodą można również zmieszać z octem – nieprzyjemny zapach szybko się ulatnia – a efekt murowany :)
  • Zadowalające efekty uzyskamy także przy zmieszaniu wody z cytryną – jedna cytryna na dwa litry
  • Ciekawym pomysłem jest mycie szyby z jednej strony pionowo z drugiej poziomo – jeżeli pozostaną smugi, łatwo zauważymy, na której stronie trzeba je poprawić.
  • To już wszystkie poznane przez nas triki, ułatwiające mycie okien. A czy Wy macie jakieś swoje sposoby na okna? Bielsko-Biała i jej mieszkańcy już się wypowiedzieli w tym temacie – teraz wasza kolej! :)

    Print Friendly

    Komentuj