wtorek Styczeń 16th 2018

Co zrobić, kiedy roleta przymarznie?

0 Flares Twitter 0 Facebook 0 0 Flares ×

zimaJuż niedługo mają pojawić się pierwsze opady śniegu, a za nimi z pewnością pojawią się też pierwsze przymrozki. Stąd już krok do pełnej zimy. Osoby posiadające rolety zewnętrzne mogą w takim okresie borykać się z problemem przymarzania rolet okiennych. Jak sobie z tym poradzić?

Otóż dobre rolety zewnętrzne winny posiadać funkcję detekcji, dzięki której problem samoistnie zostanie rozwiązany. Zewnętrzny mróz czy lód może nawet zablokować pracę rolet lub ją utrudnić. Jeżeli okno wyposażone jest w nawiewnik, lub jest uchylane zimą – tym bardziej musimy uważać na zamarznięcie, gdyż ciepłe powietrze z domu styka się z zimnym powietrzem z dworu, tworząc parę wodną, zamarzającą na rolecie – na pancerzu, jak i skrzynce. Tym problemem nie musimy się przejmować, jeżeli posiadamy porządne rolety wraz ze wspomnianą już funkcją detekcji – funkcję te posiada większość rolet znanych marek, jednak zawsze warto przy zakupie o to zapytać.

Jeżeli jednak roleta już przymarznie, należy spróbować delikatnie usunąć śnieg i lód. Najłatwiej będzie zrobić to od strony podwórza, jednak jeżeli okna mamy na wyższych piętrach, można tę czynność wykonać również w domu. Aby usunąć warstwy śniegu, należy delikatnie podważyć dolną listwę rolety, unieść roletę na kilka centymetrów, a następnie swobodnie opuścić na dół. Czynność ta wywoła drgania w pancerzu rolety, co spowoduje usunięcie śniegu i lodu. Całkowicie odradzamy natomiast podważanie rolety na siłę – nic to nie da jedynie może sprawić zniszczenie rolety.

Kiedy już zostanie usunięty lód roletę można uruchomić – najlepiej kilkakrotnie.

Print Friendly

Komentuj